Сдружения в частна полза, обществена полза и фондации
Неправителствените организации в Република България са уредени от законодателя в Закона за юридическите лица с нестопанска цел и биват 3 вида:
- Сдружение в частна полза
- Сдружение в обществена полза
- Фондация
Сдружения в частна полза се създават, за да обслужват нетърговските интереси на определена група от обществото – най-често самите членове на НПО.
(пр. Сдружение в частна полза за защита на интересите на художниците, членуващи в организацията.)
Този вид сдружения се финансират със собствени средства, предоставени от учредителите, както и от членски внос на своите членове (основни бенефициери на дейността на организацията). Може да се финансират от собствена дейност (стопанска, доколкото е свързана с предмета на основната дейност), както и по проекти, стига да няма изискване за това организацията да бъде в обществена полза.
Управлява се от управителен съвет. Върховен орган е Общото събрание, което се състои от всички членове на сдружението – то определя целите, приоритетите и въобще развитието на организацията.
Има членове, които на Общо събрание, с мнозинство, вземат решение за развитието на организацията, за начините, по които ще осъществява дейността си, както къде и как да инвестира средства за постигане на заложените цели.
Води счетоводство и плаща данъци в зависимост от приходите си. Когато получи имущество по дарение (от ЮЛ или ФЛ) или по наследство (от ФЛ), дължи местен данък в размер, както всички останали правни субекти. А при реализиране на печалба от допълнителната стопанска дейност, която извършва –дължи данък печалба в размер на 10 % от прихода.
Сдружения в обществена полза се създават, за да извършват общественополезна дейност, като целите, които преследват, не се ограничават само до членовете на въпросната организация, а се разпростират до по-широк кръг хора.
(пр. Сдружение в обществена полза, което цели подпомагане на социалната интеграция на хора в неравностойно положение.)
Този вид сдружения се финансират със собствени средства, предоставени от учредителите, както и от членски внос на своите членове (предполага наличието на повече членове, които обаче по правило правят по-малки по размер членски вноски). Може да се финансира от собствена дейност (стопанска, доколкото е свързана с предмета на основната дейност), както и по проекти. Има възможност за финансиране от повече места, защото някои бенефициенти предоставят изискване финансираната от тях организация да работи в обществена полза.
Управлява се по същия начин, както и Сдружението в часна полза, но е налице и обществен контрол над дейността на организацията, защото финансовите отчети се контролират от независим финансов одит при условията на Закона за счетоводството. Годишният доклад за дейността и финансовият отчет са публични и се публикуват на страницата на Централния регистър към Министерство на правосъдието.
Има членове, които на Общо събрание, с мнозинство, вземат решение за развитието на организацията, за начините, по които ще осъществява дейността си, както къде и как да инвестира средствата за постигане на заложените цели. Важат органиченията на закона за възможностите за разходване на средствата на организацията, както и по-строгите изисквания за публичност на финансовите отчети.
Води счетоводство при засилен контрол, има задължение да публикува годишни финансови отчети, одитирани по специален режим (Закон за счетоводството). Когато реализира печалба от допълнителна стопанска дейност, която извършва, дължи данък печалба в размер 10 % от прихода. Не плаща данък при получаване на имущество при дарение или по наследство. Законодателят стимулира ФЛ и ЮЛ да правят дарения на тези НПО, защото направените дарения в размер до 10% от положителния счетоводен финансов резултат се приемат за счетоводни разходи, съответно не се облагат с данък печалба (корпоративен данък при ЮЛ или доход на ФЛ).
НПО- фондация се създава приживе или по случай на смърт (в завещание), за постигане на нестопанска цел, като основната разлика с предходните форми е начинът на учредяване и устройството, съответно начинът на функциониране на НПО.
(пр. Фондация за насърчаване обучението и специализацията на талантливи деца в Република България.)
Фондациите се финансират със средствата, представени от учредителя, както и със средствата, получeни от собствена дейност (стопанска, доколкото е свързана с предмета на основната дейност). Няма членски внос, защото няма членове.
Управлява се според волята на учредителите – от едноличен или колективен управителен орган. Възможно е да се управлява от многостепенна органна структура – в този случай важи волята на учредителя и правилата за Сдруженията в частна и в обществена полза.
Няма членове – членовете на органите на управление се избират по правила, посочени в устава, може да осъществява дейност като НПО в частна или в обществена полза, като се прилагат съответните правилата за този вид сдружения.
В зависимост от определената в учредителния акт дейност на фондацията, тя заплаща данъци според това дали е учредена в частна или в обществена полза.